rozmerdane

“Rozmerdane” Zazzie Todd

W ostatnich dniach, dzięki uprzejmości wydawnictwa REBIS, w moje ręce trafiła książka Zazie Todd „Rozmerdane – naukowe podstawy psiego szczęścia”. Zapraszam Was do przeczytania krótkiej recenzji, w której przybliżę Wam tematykę tej książki i zdradzę, dlaczego powinna zagościć w domowej biblioteczce każdego miłośnika psów! 🙂

Kilka słów o autorce

Kiedy zaczynam lekturę kolejnej książki o psach, zawsze najpierw zastanawiam się, kim jest autor, dlaczego zdecydował się napisać coś na ten temat i czy faktycznie dowiem się od niego czegoś nowego i interesującego. W przypadku „Rozmerdanych”, autorka Zazie Todd jest z wykształcenia psychologiem społecznym, a także certyfikowaną trenerką psów i autorką bloga Companion Animal Psychology. W 2017 roku została laureatką prestiżowej nagrody Captain Haggerty Award za najlepszy artykuł na temat treningu psów. To wszystko sprawiło, że z zaciekawieniem zaczęłam czytać „Rozmerdane”.

Od A do PSA

Autorka podzieliła książkę na kilkanaście rozdziałów: Psie szczęście, Chcemy mieć psa, Jak psy się uczą, Motywacja i metody, Weterynarz i zabiegi pielęgnacyjne, Pies – istota społeczna, Pies i jego człowiek, Psy i dzieci, Czas na spacer!, Bogactwo doświadczeń, Jedzenie i przysmaki, Sen psa, Strach i inne trudności, Czworonożni seniorzy i psy specjalnej troski, Kres życia, Psy bezpieczne – psy szczęśliwe. Dzięki temu możemy czytać tę pozycję nie tylko „od deski do deski”, ale także wracać do wybranych fragmentów, kiedy potrzebujemy odpowiedzi na konkretne pytania.

W każdym z rozdziałów Zazie Todd przytacza najnowsze wyniki badań, a także wnioski płynące z rozmów z kynologami, weterynarzami, behawiorystami i trenerami psów, które rzucają nowe światło na dobrostan naszych czworonogów. Cała opowieść bazuje także na osobistych historiach i anegdotach z jej życia, w efekcie czego dostajemy zarówno lekki, jak i oparty na naukowych faktach poradnik.

Każdy rozdział kończy się podsumowaniem o nazwie „Naukowe metody w twoim domu”, co uważam za świetne rozwiązanie. W kilku zwięzłych punktach dowiadujemy się, w jaki sposób wprowadzić w życie metody, o których czytaliśmy wcześniej. To jasny i konkretny przekaz, który pozwoli rozwiązać nam wiele psich problemów. Natomiast na samym końcu książki znajdziemy „Listę kontrolną psiego szczęścia”, która ułatwi nam odniesienie poszczególnych zagadnień do naszego czworonoga. Odpowiedzi na zadane pytania pokażą nam, w jakich obszarach borykamy się z problemami i odeślą do odpowiedniego miejsca w książce, które pomoże nam je rozwiązać.

Dla kogo są „Rozmerdane”?

Książkę polecam naprawdę wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób są związane z czworonogami. Przyda się zarówno właścicielom psów, którzy borykają się z jakimiś problemami; tym, którzy dopiero planują zakup szczeniaka lub adopcję psa; a nawet trenerom i behawiorystom, którym zależy na tym, żeby ich podopieczni byli jeszcze szczęśliwsi 🙂 Pomoc w lekturze odnajdą także rodzice malutkich dzieci, którzy nie wiedzą jak zapewnić im bezpieczną relację i zabawę z psem oraz właściciele starych czy schorowanych zwierząt. “Rozmerdane” to ogrom przydatnej wiedzy na temat całego psiego życia zebrany w lekką i wciągającą lekturę!