Czipowanie

Od 2009 roku Rada Miasta Poznania wprowadziła w naszym mieście elektroniczny system rejestracji psów. Jego głównym elementem są czipy, które w bezbolesny sposób wszczepia się psom pod skórę. Wszczepione urządzenie zawiera numer, który po zaczipowaniu zwierzaka zostaje zapisany w elektronicznej bazie, czyli miejskim rejestrze psów. Są w nim zawarte dane o samym psie, jak i dane jego właściciela. Odczytu danych z czipa dokonuje się za pomocą specjalnego czytnika zwanego inaczej skanerem. Dzięki czipowi Straż Miejska od razu może ustalić, kto jest właścicielem czworonoga. Czipowanie ułatwia również odnalezienie właściciela psa, w przypadku gdy zwierzak zaginie.

Na stronie: http://www.safe-animal.eu/ znajduje się baza zaczipowanych zwierząt. W każdej chwili można sprawdzić dane swojego zarejestrowanego psa lub zwierzęcia, które znalazłeś i któremu udało się czytnikiem sprawdzić numer mikroprocesora.

Aby zarejestrować (zaczipować) psa należy mieć przy sobie:
– Dokument tożsamości właściciela,
– Aktualne świadectwo szczepienia przeciw wściekliźnie lub książeczka zdrowia psa wystawiona na osobę pełnoletnią.
*Do zabiegu czipowania psa przyprowadza osoba pełnoletnia.

W przypadku zaistnienia przesłanki dla wyrejestrowania lub przerejestrowania psa należy skorzystać z poniższych formularzy, które należy przesłać lub złożyć osobiście w siedzibie
Usług Komunalnych, która mieści się przy ul. Słowackiego 43, 60-521 Poznań.

Oto formularze, które należy wypełnić i wysłać pod wskazany adres, kiedy dana sytuacja zaistnieje: