pies się nudzi

Twój pies nudzi się w domu? Mamy 5 sprawdzonych sposobów na zajęcie psa!

Twój pies nudzi się podczas Waszej nieobecności? Nie lubi zostawać sam w domu? A może pogoda nie sprzyja długim spacerom? Przedstawiamy Wam 5 tricków, które pomogą Wam zająć psa w domu i które nie pozwolą mu się nudzić!

1. Kula smakula

Kula smakula, nazywana również z angielskiego “snackball”, to świetny pomysł na zabawę dla znudzonego psa. Plastikową kulę wypełniamy karmą pupila lub jego ulubionymi przysmakami. Otwór znajdujący się w zabawce ustawiamy na odpowiedni rozmiar – tak, aby karma wypadała z niej, ale nie za szybko i nie zbyt dużymi porcjami! Pies turlając kulę nosem, będzie cieszył się z wypadających smakołyków i w ten sposób będzie zachęcony do dalszej zabawy. Pamiętajmy jednak, aby wliczyć pokarm z kuli w jego dzienną porcję żywieniową.

2. Kości i gryzaki

Na nudę, która często w samotności skutkować może niszczeniem różnych przedmiotów, sposobem mogą być również różnego rodzaju kości i gryzaki. Przede wszystkim pamiętajmy, aby dobrać ich rodzaj do diety i przyzwyczajeń naszego pupila. Pies, który nigdy nie jadł kości zwierzęcych może zareagować rozstrojem układu pokarmowego. Nie wolno psu serwować również kości, które mogą rozłamywać się na ostre kawałki, np. kości drobiowych. Bezpieczniejszym rozwiązaniem mogą być specjalne kości dla psów, które produkowane są z suszonej skóry lub innych bezpiecznych dla psów składników.

3. Bezpieczne i wyciszające zabawki

Jeśli zostawiasz psa sam na sam z jakąś zabawką, koniecznie upewnij się, że jest ona bezpieczna. Nie może mieć ostrych elementów, a pies nie może być w stanie jej pogryźć i połknąć! Warto również wybrać takie zabawki, które raczej wyciszają psa niż go pobudzają. Skacząca lub piszcząca piłeczka sprawdzi się podczas spaceru. W domu lepiej postawić na sznurki do gryzienia, gryzaki z twardej gumy czy logiczne łamigłówki, w których pies musi użyć sprytu, aby dostać się do smakołyków.

4. Mata węchowa

Jeśli Twój pies nudzi się, a Ty chcesz mu zorganizować jakieś zajęcie, możesz postawić na modne w ostatnim czasie maty węchowe. Możemy kupić gotową matę lub stworzyć ją samodzielnie przy użyciu np. pasków z polaru. Praca węchowa zapewnia psu intelektualną rozrywkę, która jest równie ważna (jak nie ważniejsza!) od wysiłku fizycznego.

5. Kong

Jedną z ciekawszych zabawek dla psa, która ma również właściwości uspokajające, jest Kong. To zabawka w kształcie bałwanka (chociaż występuje też w innych kształtach), ktorej wnętrze jest puste. Jest wykonana z bardzo wytrzymałej gumy i występuje w kilku rozmiarach. Do środka można włożyć smakołyki, pasztet, kremowy serek lub inne pyszności, które lubi nasz pies. Tak przygotowaną zabawką na pewno zajmie się na dłuższy czas, a wylizywanie i wyciąganie przysmaków z jej wnętrza uspokoi go i wyciszy. W upalne dni konga z pasztetem można również zamrozić, co będzie stanowiło dla naszego pupila dodatkową atrakcję.

Pamiętajcie jednak, że nawet najciekawsze i najfajniejsze atrakcje w domu nie zastąpią psu długiego spaceru i wybiegania! Dla naszego psa atrakcyjniejsze będą również zabawy, które może wykonywać razem ze swoim właścicielem. To pogłębi Waszą więź i sprawi radość obydwu stronom 🙂 Przedstawione powyżej pomysły powinny stanowić jedynie “koło ratunkowe” w sytuacjach awaryjnych lub po prostu urozmaicenie psiego dnia.

A Wy macie jakieś swoje sprawdzone metody na psią nudę? Dajcie znać w komentarzu! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *