pies w trakcie burzy

Pies w czasie burzy

Czy Wasze psiaki też boją się burzy? Guapo już przed pierwszymi piorunami i grzmotami jest niespokojny i nie może znaleźć sobie miejsca w mieszkaniu… Co zrobić gdy pies boi się burzy?

 

  1. Nie pocieszajmy psa! Nasz ludzki instynkt sugeruje nam, aby przytulać i głaskać psa, gdy ten boi się burzy. Jednak takim zachowaniem możemy tylko wzmocnić jego zachowania lękowe, ponieważ pies poczuje się przez nas nagradzany. W skrajnych przypadkach pies może zacząć udawać strach, aby wymóc na nas nagrodę.
  2. Odwróćmy uwagę psa! W sytuacji, gdy pies boi się burzy powinniśmy próbować ignorować jego strach i odwrócić jego uwagę. Możemy zainteresować psiaka jego ulubioną zabawą albo wykorzystać burzową pogodę do treningu w domu. Za poprawne wykonanie ćwiczeń nagradzajmy psiaka pochwałami, przysmakami lub zabawkami. To powinno odwrócić uwagę psa od grzmotów i błysków i wywołać u niego pozytywne skojarzenia. W trakcie burzy można się fajnie bawić! :D
  3. Pozamykajmy wszystkie okna! Dzięki temu w domu będzie ciszej, a między pomieszczeniami nie będzie przeciągów, których odgłosy i powiewy również mogą rozdrażniać i denerwować naszego psa.
  4. Odrobina muzyki? W niektórych przypadkach, kiedy pies boi się odgłosów burzy, pomóc może włączenie radia czy płyty z jakąś muzyką. W ten sposób dźwięki burzy zleją się z dźwiękami dobiegającymi z głośników i mogą być mniej stresujące dla psa.
  5. Pies musi mieć dostęp do miejsca, w którym czuje się bezpiecznie. Sami zaobserwujemy czy piesek woli podczas burzy przebywać na swoim legowisku czy może pod stołem. Może przebywać w takim miejscu, które kojarzy mu się z bezpieczeństwem i nie powinniśmy zmuszać go do zmiany miejsca czy wyjścia na dwór. Pies, który boi się burzy raczej nie będzie miał ochoty do wyjścia na spacer w jej trakcie!

Macie jeszcze jakieś pomysły, które ulżą naszym psiakom w trakcie burzy? Dajcie głos! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *