opłata za psa Poznań

Od stycznia 2016 koniec podatku za psa!

Od stycznia 2016 właściciele psów w Poznaniu nie będą musieli płacić podatku za swojego pupila. Radni przegłosowali zniesienie corocznej opłaty w wysokości 55zł za psa w naszym mieście.

We wtorek, 8 grudnia 2015 roku, poznańscy radni przegłosowali projekt uchwały (większością 16 do 10 głosów) dotyczący zlikwidowania podatku za psa w Poznaniu.

Decyzja radnych spowodowana była między innymi niską ściągalnością opłaty za psa. Uiszczały ją tak naprawdę tylko uczciwe osoby, które wiedziały o obowiązku zapłaty podatku i nie uchylały się od niego. Z niezbyt optymistycznych danych urzędu wynika, że z obowiązku płacenia wywiązywał się do tej pory tylko co drugi właściciel psa… Ponieważ nie znaleziono metody, aby opłatę wyegzekwować od wszystkich właścicieli psów, postanowiono, że należy ją całkowicie zlikwidować.

Do budżetu Miasta Poznania co roku z tytułu opłaty za psa wpływało mniej niż 1 milion złotych. Koszty ściągania podatku za psa oraz ewentualne koszty windykacji był więc absurdalnie wysokie w porównaniu do wpływów. Mówi się, że nawet połowę dochodów z tej opłaty stanowiły koszty jej ściągania!

Mamy jednak nadzieję, że zlikwidowanie corocznej opłaty za psa nie będzie wiązało się również z brakiem psich inwestycji w Poznaniu! Infrastruktura dla zwierząt w naszym mieście wymaga dalszego rozwoju – chociażby jeśli chodzi o dostępność woreczków i śmietników na psie odchody czy budowy kolejnych psich parków, w których kejtry mogłyby się swobodnie i bezpiecznie wybiegać. Jak będzie? Zobaczymy…

One thought on “Od stycznia 2016 koniec podatku za psa!

  1. pr says:

    Super proszę o odpowiedź gdzie i na czyj koszt mogę wyciągnąć chipa? nie chce i nie ufam tym gadżetom do których zostałem przymuszony przez urzędników (który urzędnik teraz pokrywa koszty wyciągania chipów.????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *